Home > Fihrist > Üç Kitap, Bir Yazar: Irmak ZİLELİ

Üç Kitap, Bir Yazar: Irmak ZİLELİ

Irmak Zileli’nin yazdığı ‘Gölgesinde’ ile buluşalı neredeyse bir yıl oluyor. İlk romanı ‘Eşik’ ile tanışmamız ise yedi yıl. “Kendi sınırlarımı aştıkça yazmak bana haz veriyor” diyen yazar yayımlanan üç romanıyla sınırlarını ne denli aştığını da gösteriyor aslında.

Yazar ile tanışmam ‘Gözlerini Kaçırma’ ile oldu. Anneler ve kızları üzerine yoğunlaşılmış gibi görünse de çok daha fazlasına değiniyordu Zileli. Kamile Hanım, Hicran, Didem, Rüya.. Doğuran ve doğurulan olmanın ne denli sancılı bir süreç olduğunu görüyoruz. Evlat, anne, kadın gibi kelimelerle tanımlanıyoruz. Etiketleniyoruz bir bakıma. “Ailene sadık olmalısın. İyi bir aday bulup evlenmeli, çocuk sahibi olmalısın. Üstelik ev işlerini ihmal etmemeli, eşin için her dâim bakımlı olmalısın.” Bir dolu dayatma sonrası yan yollara sapan bir karakterle karşılaşıyoruz. Didem ailesindeki zinciri kırıyor hatta çevresindekini de. Didem, ‘yalnızca Didem’ olmak istiyor. Bu mümkün mü peki? İçine sinen, bilinçaltında birikmiş tortular gün yüzüne çıkmayacak mı? Hayatına girecek kişileri seçerken dahi görüyoruz bu çabasını. Sendelediğini görüyoruz Didem’in, onu destekliyor bazen içten içe ona kızıyoruz. “Sonunu düşünmüyor musun Didem? Bu hayat yalnızca sana mı ait gerçekten?”

Kitap incelememizin tamamını Havâss dergisi IV. sayımızdan okuyabilirsiniz.

Editör
Editör
Havâss Dergisi, ülkemizdeki ve dünyadaki birbirinden farklı düşünce oluşumlarını anlamak ve anlatabilmek adına oluşturulmuş bir yayın organıdır. Bilimin temel ilkelerinden hareket ederek faaliyetlerini bu değerler çizgisi içerisinde sürdürmeyi gaye edinen Havâss Dergisi, insanlığın kolektif değer ve kazanımlarından hareket ederek doğru bilgiye ve düşünceye ulaşabilmek amacındadır. Bu dünya görüşü ile Havâss Dergisi, Mayıs 2017 yılında aktif yayın hayatına başlamış olup, kendisine çizmiş olduğu gelecek perspektifinde insanlığın iyiye, güzele ve hakikate erişimi için bir ışık yakabilme ve bir adım atabilme hissiyatı içerisindedir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir