Home > Sayılarımız > IV. Sayı > Prof. Dr. Ülkü ELİUZ İle Mehmet Âkif ERSOY Üzerine Söyleşi

Prof. Dr. Ülkü ELİUZ İle Mehmet Âkif ERSOY Üzerine Söyleşi

Millet olma yolunda toplumumuzun mimarlığını yapan İstiklal Marşı ile bunu perçinleyen Âkif’in mücadelesini, düşüncelerini, ideallarini, siyâsetçi kimliğini ve aşıladığı şuurun günümüzdeki izdüşümlerini Karadeniz Teknik Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Ülkü ELİUZ ile “MİLLÎ İMGELERİN DOĞURGANLIĞI: MEHMET ÂKİF ERSOY” söyleşimizle okuyucularımıza aktarıyoruz…

– “Millet Olma” şuurumuzun oluşmasında Âkif’in ve İstiklal Marşı’nın rolünü nasıl değerlendirirsiniz?

– Âkif’i siyasî ve yenilikçi yönüyle nasıl değerlendiriyorsunuz?

– Âkif’in Safahat eseri hakkında bilgi verir misiniz?

– Âkif’in şiirleri, sözleri ve yazıları içerisinde sizi en çok etkileyen veya beğendikleriniz hangileridir. Nedenleriyle birlikte bizimle paylaşır mısınız?

– Âkif’in büyük bir umut ve inançla bahsettiği ve sonsuz bir güvenle hayalini kurduğu “Âsım’ın Nesli” profili nasıldı? Sizce, Âsım’ın Nesli gerçekleşmiş midir veya gerçekleşeceğine dair umudunuz var mı?

– Günümüzdeki hizipleşme ve ötekileştirmeler sonucu oluşan tabloya baktığınızda Âkif’in düşünceleri üzerinden millet olma şuuruna dair toplumumuza neler söylemek istersiniz?

– Son olarak okuyucularımıza söylemek istedikleriniz?

Editör
Editör
Havâss Dergisi, ülkemizdeki ve dünyadaki birbirinden farklı düşünce oluşumlarını anlamak ve anlatabilmek adına oluşturulmuş bir yayın organıdır. Bilimin temel ilkelerinden hareket ederek faaliyetlerini bu değerler çizgisi içerisinde sürdürmeyi gaye edinen Havâss Dergisi, insanlığın kolektif değer ve kazanımlarından hareket ederek doğru bilgiye ve düşünceye ulaşabilmek amacındadır. Bu dünya görüşü ile Havâss Dergisi, Mayıs 2017 yılında aktif yayın hayatına başlamış olup, kendisine çizmiş olduğu gelecek perspektifinde insanlığın iyiye, güzele ve hakikate erişimi için bir ışık yakabilme ve bir adım atabilme hissiyatı içerisindedir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir