Home > Fihrist > Edebiyat > Doğu-Batı Arasında İmkansız Bir Aşk

Doğu-Batı Arasında İmkansız Bir Aşk

İstanbul’da, İstiklâl Caddesi’nde, 393 numaralı binânın önüne geldiğinizde, buranın 1612’den cumhuriyetin îlânına kadar Hollanda Büyükelçiliği olduğunu, 1947’den itibâren de Ankara’ya taşınan elçiliğin yerine Hollanda Başkonsolosluğu olarak kullanıldığını göreceksiniz ve bugün başkonsolosluk olarak kullanılan bu binanın arka bahçesinde “Deve koridoru’’ olarak adlandırılan bölümünde, uyuyan bir kadının heykeline rastlayacaksınız. Çevresi Hollanda’dan getirilen lâlelerle kaplı olan bu heykel, yıllarca Osmanlı sarayında câriyelik yapan ve imkânsız bir aşkın peşinde, sonu hüsrânla biten bir hikâyenin kahramanı olan Çerkez asıllı Beyazgül’den başkası değildir.

Bu imkânsız aşk hikâyesinin bir diğer kahramanı ise Hollanda tarafından gönderilen ve Osmanlı Devleti’nin daha önceden vermiş olduğu bazı imtiyâzları ve ticaretle gelişen ikili ilişkileri sağlamlaştırması söylenen ülkenin asîl bir ailesine mensûb, hukuk okumuş büyükelçi Cornelis Calkoen’dir.

Yazının tamamını Havâss Dergisi ikinci sayıda bulabilirsiniz.

Editör
Editör
Havâss Dergisi, ülkemizdeki ve dünyadaki birbirinden farklı düşünce oluşumlarını anlamak ve anlatabilmek adına oluşturulmuş bir yayın organıdır. Bilimin temel ilkelerinden hareket ederek faaliyetlerini bu değerler çizgisi içerisinde sürdürmeyi gaye edinen Havâss Dergisi, insanlığın kolektif değer ve kazanımlarından hareket ederek doğru bilgiye ve düşünceye ulaşabilmek amacındadır. Bu dünya görüşü ile Havâss Dergisi, Mayıs 2017 yılında aktif yayın hayatına başlamış olup, kendisine çizmiş olduğu gelecek perspektifinde insanlığın iyiye, güzele ve hakikate erişimi için bir ışık yakabilme ve bir adım atabilme hissiyatı içerisindedir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir